NEW: Cordless Multitool

NEW: Cordless Multitool

18 V multitool with StarlockMAX holder for a wide range of applications

více
NEW: Concrete wall and ceiling grinder Giraffe®

NEW: Concrete wall and ceiling grinder Giraffe®

Lightweight, optimal centre of gravity, well thought-out ergonomics and unique interchangeable head system.

více
NEW: Flexible shaft

NEW: Flexible shaft

First flexible shaft with a quick-change machanism

více
FLEX Cordless Power

FLEX Cordless Power

Discover new battery products now

více
NEW: Chop and mitre saw

NEW: Chop and mitre saw

18 V cordless saw for portable and semi-stationary use

více
Novinky a top-nabídky Odkrijte zdaj

NEW: Cordless floodlight hand lamp

Never be in the dark again: The new WL 2800 18.0 rechargeable floodlight with 7 LEDs and 2800 lumens for a lighting range of up to 630m. Perfect flexibility with the FLEX 18 V rechargeable batteries or 12 V cigarette lighter.

Go to product

NEW: Cordless connect

Perfect combination: Cordless Connect + extraction unit + battery-powered unit. Automatic switching on and off of the extraction unit by the new FLEX radio-controlled socket.

Go to product

NEW: Battery heating jackets

Freezing was yesterday! The new softshell and fleece heating jackets with an ideal look for painters and plasterers. 4 heating levels and perfect wearing comfort - perfect for every construction site. Available in October.

Go to product

NEW: Single-hand random orbital sander

Compact, lightweight, brushless motor - the new ORE 2-125 EC random orbit sander with electronic speed adjustment for ergonomic and joint-friendly working.

Go to product

NEW: One-hand orbital sander

Brushless motor, compact design and soft-touch switch with quick-stop ensure optimum guidance of the new OSE 2-80 EC orbital sander in every situation.

Go to product

NEW: Delta sander with speed control

Compact, lightweight, ergonomic: One-handed delta sander ODE 2-100 EC. Unique flexibility thanks to multi-hole pad for holding all sandpapers with 125mm diameter.

Go to product

Dealer Search

Want to buy a FLEX product? Only from professional dealers!
Find FLEX dealers near you

Dealer Search

FLEX – this is proformance

Pefektní příprava, plné odhodlání a další a další oslava úspěchu:
to je to, co žene kupředu každý den nejen naše zákazníky, ale i nás samotné. Také proto dokážeme nabídnout profesionálním řemeslníkům a specializovaným prodejcům přesně to elektrické nářadí a služby, které jim umožňují pracovat se zábavou a vášní a dosahovat výsledků, na které budou hrdí.

Jsme značka stojící za chytrými inovacemi a moderním řešením široké škály výzev na stavbách i v dílně.

My pro vás, vy pro nás - obojí je správně. Zlepšujeme se, abyste se zlepšovali vy, a čím lépší budete vy, tím lepší budeme my. Výměna informací založená na partnerství s uživateli je základem mnoha dobrých nápadů, které společně přinášíme. Jedině tak se vyrábí elektrické nářadí pro skutečné profesionály v oblasti stavby, rekonstrukce a modernizace, opracování kovů a automotivu / leštění.

Od akumulátorového nářadí napětí 10,8 a 18 V až po elektrické nářadí a odpovídající příslušenství, od lehčích až po těžké provozy s nejmodernější bezuhlíkovou technologií - FLEX nabízí odpovídající elektrické nářadí pro bezpočet aplikací. Síla a výkon, vytrvalost a dlouhá životnost strojů je pro nás samozřejmostí.

Kvalitní zákaznická péče a úzké propojení na specializované prodejce, náš vlastní opravárenský servis, rozsáhlé služby včetně 3leté záruky, neustále rostoucí digitální kompetence – také v mezinárodním měřítku, to je to, co nás odlišuje.

Profesionálové profesionálům, s bezkonkurenčním výkonem - profi-performance.
Vy nejste performer.
Vy jste proformer.

Vítejte ve FLEX Family.